Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 20 z 62    Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 62  Další
Autor Zpráva
Offline
1591
18 led 2009 10:06
Při posledním DOD na CED IDS JMK říkali, že plánujou nasadit lepší systém, říkali něco ve smyslu, že se budw vypočítavat zpoždění z toho, kde ten konkrétní spoj byl ve kterým GPS bodě mezi zastávkama v minulosti...

_________________________________
Děkujeme, že používáte IDS JMK. Šetříte životní prostředí pro své děti.


Offline
143
10 lis 2012 09:29
Nevím, jestli tomu úplně správně rozumím, ale nebyla by schůdná alternativa, kdyby vůz nekomunikoval se zastávkou, ale info o každém svém odjezdu ze zastávky by odeslal i „mimo čas“? Např. t = 0 s, vůz je před zastávkou, odešle podle plánu data, v t = 20 s zastaví na zastávce, ale to není třeba řešit, další info odešle normálně v čase t = 25 s. Ze zastávky ale odjede v t = 40 s a ihned posílá informaci o odjezdu (nebo prostě odešle info o poloze – systém pozná, že je to „zbytečně brzo“, a tak to kvalifikuje jako odjezd ze zastávky). Vůz si přitom „vyresetuje stopky“ a další info pošle v t = 65 s. Byl by s tím nějaký problém, a naopak, pomohlo by to něčemu?


Offline
1086
09 lis 2006 18:16
Jenda píše:
Dnes jsem chvíli pozoroval ELPy při čekání na zastávce Vozovna Komín a Pisárky a moc to tedy nesedělo. Spoj přijel, odjel a až za více než minutu to z ELPu zmizelo (ve všech pozorovaných případech). Lidé, kteří přiběhli ze schodů u vozovny Komín se pak stejně ptali čekajících, jestli ta šalina už jela, když tam blikaly hvězdičky... Je velká škoda, že vozidlo nekomunikuje rovnou se zastávkou. Zatím mi přijde, že to jen mate cestující. I u nás existuje provoz, kde je do času odjezdu zakomponována i možnost zpoždění kvůli kolonám (virtuální body na trase, kterých má vůz dosáhnout). Viz mnou již několikrát zmiňovaná Olomouc.

Obdobný zážitek mám dnes na Dunajské. Těsně po odjezdu linky 6 přijdu na zastávku a další spoj byl uveden linky 8. Takže OK. Nicméně za 30 sekund se tam objevila linka 6 s blikajícími hvězdičkami a byly tam minimálně do doby mého nástupu do linky 8 (takže cca 2 minuty). Toto dřív nedělalo. A také malé ELPy zatím neukazují nízkopodlažní spoje. Možná s tím budou něco ještě dělat.


Offline
Uživatelský avatar

3345
13 lis 2004 11:58
Však ty informace o odjezdu se u některých křižovatek posílají, nebo alespoň dřív tomu tak bylo. V ten okamžik by měl vyslat modem paket na křižovatku, pak většinou následuje ještě přihlášení dle GPS..


Offline
3342
21 led 2011 14:19
To by se ale musela posílat ne souřadnice, ale informace o odjezdu ze zastávky. To by znamenalo změnu programu v palubním počítači (aby tu informaci odeslal), změnu programů v ELPech (aby tu informaci přijali) a dostatečnou síťovou infrastrukturu (aby se ta informace od vozu k zastávce dostala). Jak qwasi napsal, síťová infrastruktura je na hraně kapacity a o palubních počítačích si taky moc iluze o "rozšiřování" nedělám... to dělá docela velké investice, které by byly potřeba na takovouhle malou změnu.

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
Uživatelský avatar

3345
13 lis 2004 11:58
qwasar píše:
- vůz se zastávkou nijak nekomunikuje
- komunikace s řadiči křižovatek je jiným, krátkodosahovým modemem v místě křižovatky, nikoliv v zastávce


Jen pro upřesnění, mojí poznámkou bylo myšleno prvotní přihlašování do některých křižovatek mimo GPS souřadnice - dle PP, což je na zastávku vázáno, byť ne technologicky :)


Offline
Uživatelský avatar

616
13 srp 2010 13:44
Dnes jsem chvíli pozoroval ELPy při čekání na zastávce Vozovna Komín a Pisárky a moc to tedy nesedělo. Spoj přijel, odjel a až za více než minutu to z ELPu zmizelo (ve všech pozorovaných případech). Lidé, kteří přiběhli ze schodů u vozovny Komín se pak stejně ptali čekajících, jestli ta šalina už jela, když tam blikaly hvězdičky... Je velká škoda, že vozidlo nekomunikuje rovnou se zastávkou. Zatím mi přijde, že to jen mate cestující. I u nás existuje provoz, kde je do času odjezdu zakomponována i možnost zpoždění kvůli kolonám (virtuální body na trase, kterých má vůz dosáhnout). Viz mnou již několikrát zmiňovaná Olomouc.

_________________________________
Parková dráha Olympia Brno: http://www.smpd.cz
Simulace olomoucké tramvajové dopravy: http://mstsolomouc.webnode.cz/
Stavba modelu historické šaliny měřítka 1:8: http://modeltramvaje.webnode.cz/


Offline
79
13 úno 2012 18:04
Pro jistotu ještě jednou:
- vozidla posílají na dispečink svoji polohu po 25 sekundách
- v místech hustého rádiového provozu (tedy typicky tam, kde jsou ELPy) se nezřídka ten paket ztratí
- vůz se zastávkou nijak nekomunikuje
- komunikace s řadiči křižovatek je jiným, krátkodosahovým modemem v místě křižovatky, nikoliv v zastávce
- vybavit stejnou technologií i zastávky je nereálné - srovnej počty SSZ a zastávek
- i kdyby se stejná technologie použila pro komunikaci v zastávce, není kudy to poslat na server - síť je využívána na hranici své kapacity


Offline
Uživatelský avatar

1363
06 zář 2010 15:29
Brno - Masarykova čtvrť
Aha, tak potom nerozumim, proc to funguje tak blbe. Asi spatna (prijde mi ze mozna prilis levna) infrastruktura.


Offline
Uživatelský avatar

3345
13 lis 2004 11:58
Yakuzza píše:
Ono by bylo reseni presnosti velice jednoduche. Stacilo by, aby GPS vysilaly svou pozici v nejakych intervalech (15-30 sekund?). Aktualne vysilaji pouze v zastavkach, je tomu tak?


Jak již zmínil Fafner, to řešení už dávno funguje, poloha se vysílá v cca 20s intervalech. V zastávkách (nejen) se vysílají např. data pro přihlašování do křižovatek...


Offline
Uživatelský avatar

3737
08 čer 2005 23:12
Tak ono i ve vyspělých zemích, pokud vůz v koloně stojí 500 metrů před zastávkou, svítí na displeji 0, i když reálně ten vůz těch 500 metrů pojede třeba 5 minut, a po těch 5 minut tam holt bude svítit 0.

Tuším jsem někde četl, že snad ve Vídni ten jejich systém počítá dobu, po kterou vůz stojí mimo zastávku, a i na základě toho pak extrapoluje čas příjezdu do následujících zastávek. Ale pochybuji, že tohle umí ve většině ostatních měst.

Brněnský problém je, že mezi TN a Merhautovou je dle JŘ jízdní doba 2 minuty, takže tam po celou dobu budou svítit ty tvě minuty, i když vůz dle GPS bude mít půlku toho úseku za sebou a tudíž by tam měla svítit 1 minuta. Teda aspoň takto to zde bylo vysvětlováno s tím, že je to problém hlavně tam, kde předchází dlouhý mezizastávkový úsek.

Mimochodem, GPS poloha tramvají i zastávek je teď v podstatě veřejná, tak se toho může ujmout nějaký schopný programátor a může přijít s lepším řešením, než má Kordis.


Offline
3342
21 led 2011 14:19
Není tomu tak.Podívej se na iRIS a uvidíš, že tomu tak není.

Problém vzdálenosti od nejbližší zastávky je prakticky neřešitelný, pokud mezi dvěma zastávkami jede vůz 50 minut, jako systém nikdy nevíš, jestli je to kolonou, poruchou nebo tak, a nemáš jak poznat, jestli se to třeba teď okamžitě nezlepší. V současném systému mě napadá projetí křižovatky od Tomkova náměstí směrem k Merhautově - po Tomkáč to může ale nemusí být zasekané, od Tomkáče dál je to naprosto pohodová jízda. Potenciální ELP na Merhautově by tak neměl tušení, jak odhadnout čas jízdy...

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
Uživatelský avatar

1363
06 zář 2010 15:29
Brno - Masarykova čtvrť
Ono by bylo reseni presnosti velice jednoduche. Stacilo by, aby GPS vysilaly svou pozici v nejakych intervalech (15-30 sekund?). Aktualne vysilaji pouze v zastavkach, je tomu tak?


Offline
Uživatelský avatar

2965
04 pro 2008 10:07
tam, kde mám postýlku...
Jen doufám, že NP vozy budou zobrazeny opravdu dle reálné situace a ne jen garantované spoje. Taky by mě zajímalo, jak to bude technicky řešeno, když negarant bude během šichty vyměněn za vysokopodlahu.

_________________________________
Veškeré problémy vznikají vždy v prostoru mezi židlí a klávesnicí.


Offline
Uživatelský avatar

6962
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Bohužel je škoda, že stále není lepší přenos dat mezi vozy a ELP. Příklad Česká směr Moravák: d-4 ok, ale ostatní odblikávaji dřív nebo později podle zpoždění nebo zrychlení vozů. Škoda.


Offline
Uživatelský avatar

2994
09 zář 2009 20:14
Koněčně doplnění nízkopodlažních spojů na ELPy :-) http://poseidon.idsjmk.cz/aktuality/ZlepseniELP.pdf

_________________________________
Správce evidencí dopravců v IDS JMK
seznam-autobusu.cz | Karlos


Offline
Uživatelský avatar

2965
04 pro 2008 10:07
tam, kde mám postýlku...
gravitace je mrška nevyzpytatelná... sarcastic

_________________________________
Veškeré problémy vznikají vždy v prostoru mezi židlí a klávesnicí.


Offline
Uživatelský avatar

616
13 srp 2010 13:44
OP píše:
...je konečně vyměněný za nový, neohnutý, rovně stojící.
No konečně, ale on na České rovně stojící není ten označník žádný, všechny se pod tíhou ELPu mírně naklání k zemi. sarcastic

_________________________________
Parková dráha Olympia Brno: http://www.smpd.cz
Simulace olomoucké tramvajové dopravy: http://mstsolomouc.webnode.cz/
Stavba modelu historické šaliny měřítka 1:8: http://modeltramvaje.webnode.cz/


Offline
Uživatelský avatar

2965
04 pro 2008 10:07
tam, kde mám postýlku...
Ráno jsem si všiml, že na Hladíkové směr Zvonařka je na kandelábru namontovaný držák na nový označník s unifikovanou integrovanou ídéeskovou lanovkou. Takže další původní žlutý s číselnými cedulkami linek bude v pánu.
Na jednu stranu je to dobře, že ta prorezavělá hrůza zmizí, ale v jednom směru to bylo výhodné. Změnilo se linkové vedení, vzaly se štafle a šroubovák a cedulky se vyměnily a bylo to. U nového typu se přelepuje a, při platnosti Murphyho zákonů, se už nikdy netrefí velikost a font a barevný odstín čísla a směru měněné linky.

_________________________________
Veškeré problémy vznikají vždy v prostoru mezi židlí a klávesnicí.


Offline
1710
22 led 2006 12:56
Brno
Jo, je nový. Už asi 2-3 dny. Vždyť to bylo strašné, ostuda.


Offline
Uživatelský avatar

852
16 bře 2013 21:03
Bystrc, Černého
Sice jsem si toho všiml už v sobotu, ale taky jsem na to čuměl. :shock:


Offline
Uživatelský avatar

627
14 úno 2005 15:12
Bystrc
Jak jsem jel dnes přes Českou, tak mám pocit, že stojan toho nabouraného ELPu (zastávka směr Veveří) je konečně vyměněný za nový, neohnutý, rovně stojící. " :applause: "


Offline
4
23 čer 2011 15:24
Pustil jsem se do projektu udělat kompletní seznam plecháčů ( zatím žlutých ) ve formě rozdělení do městských částí a to i zpětně do roku 2004. Bohužel si musím často vypomáhat Street View či idos.cz . odkaz: http://ulozto.cz/xKT1dZX8/brno-cernovice-rar


Offline
Uživatelský avatar

852
16 bře 2013 21:03
Bystrc, Černého
Mám takový pocit, že to snad tam ani neměli... Nejsem si ale jistý.


Offline
Uživatelský avatar

84
13 kvě 2014 16:53
Nikdo nemá?


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1542 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 62  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Právě je 20 zář 2024 20:33
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]