Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 219 z 723    Přejít na stránku Předchozí  1 ... 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222 ... 723  Další
Autor Zpráva
Offline
Uživatelský avatar

757
27 úno 2015 21:19
Zlín
king666 píše:
A k nahlášení trvalého bydliště na adresu kde bydlíš souhlas majitele nepotřebuješ (riskuješ maximálně to že ho naštveš a on ti dá výpověď pokud má tuhle možnost zakotvenou ve smlouvě).

Aha, pravda, to jsem spletl. Na kolejích to nejde, přestože tam někdy bydlí několik let v kuse, tak je to ubytovací smlouva a ne nájemní. Ale máte pravdu, k nahlášení trvalého bydliště souhlas nepotřebuju. (Ale znám několik lidí, kteří to mají ve smlouvě, že si nemohou dát trvalé bydliště, a hodně majitelů s tím právě nesouhlasí). Ale uznávám, že jsem se spletl, a nájemní smlouva stačí.
Od září si hledáme nový podnájem, tak aspoň jsem o něco chytřejší.


Offline
Uživatelský avatar

573
04 bře 2006 12:01
Starý Lískovec
king666 píše:
Jinak samotné zlevňování jenom pro Brňáky mi přijde jako dobrý způsob jak naštvat lidi třeba z Modřic, Šlapanic atd. To se tím opatřením opravdu ušetří tak moc?


Ale o to přece právě jde. Pozitivním cílem právě je, že se např. Modřičtí naštvou a začnou tlačit svoji radnici k připojení k městu Brnu a pak budou mít slevu taky. Zrovna třeba Modřice už měly být dávno městskou částí, jediný důvod proč se jim do toho doposud nechce je příjem z Olympie, který by jinak schráblo město.

A pokud se naštvou a nasednou do aut, tak budou mít smůlu, protože autem v centru zcela správně legálně nezaparkují, protože už teď je jejich tam hodně, takže je tak akorát odtáhnu a tímhle způsobem to prostě nevyřeší. A výhoda je na naší straně, protože oni sem za prací musí a nemají jinou volbu.

_________________________________
Vědění je moc, moc je svoboda.


Offline
1710
22 led 2006 12:56
Brno
prototyp401 píše:
...ale nemá zde trvalé bydliště - protože na kolejích to nešlo a většina pronajímatelů bytů s tím také nesouhlasí, takže prostě nemůžu...


Majitel bytu Vám do trvalého bydliště kecat nemůže. Samozřejmě za předpokladu, že máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu a nebydlíte u někoho načerno.


Offline
Uživatelský avatar

639
08 kvě 2008 15:15
Brno - Žabokvaky
prototyp401 píše:
Přeju jim, ale nerozumněl bych tomu, proč já, který žiji v Brně tři roky (ale nemá zde trvalé bydliště - protože na kolejích to nešlo a většina pronajímatelů bytů s tím také nesouhlasí, takže prostě nemůžu), poukaz nedostanu.
Mám pocit, že v tom článku psali, že by slevový poukaz mělo jít dostat i na základě nájemní smlouvy. A k nahlášení trvalého bydliště na adresu kde bydlíš souhlas majitele nepotřebuješ (riskuješ maximálně to že ho naštveš a on ti dá výpověď pokud má tuhle možnost zakotvenou ve smlouvě).


Jinak samotné zlevňování jenom pro Brňáky mi přijde jako dobrý způsob jak naštvat lidi třeba z Modřic, Šlapanic atd. To se tím opatřením opravdu ušetří tak moc?

_________________________________
Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno... (Cato)


Offline
2824
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
Ano, ale to je právě ten zásadní rozdíl proti Brnu (a jiným spádovým městům). Představa, že třeba Šlapanice zařídí levnější jízdné pro své občany, je sice nereálná, ale i kdyby, tak nemusí řešit omezení na trvalý pobyt, protože "cizinci", kteří by toho využili, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Na rozdíl od toho Brna, kam se sjíždí mraky lidí z celého okolí.

Výhody malé obce určitě mají, ale taky nevýhody. Asi těžko bude obec XY platit občanům slevu na jízdné v Brně, že...


Offline
Uživatelský avatar

6966
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
P. Haluza: to už je ale otázka konkrétních obcí, které mají určité své výhody z toho, že nejsou součástí Brna. Mohou to obyvatelům také nabídnout.


Offline
2824
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
Já vycházím z jednoduché úvahy, že ten, kdo si koupí roční kupón na Brno, se v něm asi vyskytuje nadprůměrně často. A i když v něm nemá trvalé bydliště, tak tu pracuje, studuje, nakupuje, baví se. Proto by měl mít stejné výhody jako ti, kteří mají trvalé bydliště v Brně (a třeba jezdí nakupovat do Modřic, že...).

A jen taková perlička: ve Slatině kolmo k ulici Bedřichovické se nachází ulice Slatinská a na ní pár domů. Přestože nejbližší zastávka pro tyto obyvatele se jmenuje Slatina, rozcestí, jejich dům leží v katastrálním území Bedřichovic, tedy mimo Brno. Stejný problém je tuším někde v Lískovci. Pořád vám připadá logické podmiňovat to trvalým bydlištěm v Brně?


Offline
Uživatelský avatar

757
27 úno 2015 21:19
Zlín
Taky je to ale trochu diskriminační. Slováci žijící tu déle než tři roky (i na kolejích) musí platit popelnice. Dostali by tedy taky poukaz. Přeju jim, ale nerozumněl bych tomu, proč já, který žiji v Brně tři roky (ale nemá zde trvalé bydliště - protože na kolejích to nešlo a většina pronajímatelů bytů s tím také nesouhlasí, takže prostě nemůžu), poukaz nedostanu. A přitom by se mi vyplatilo je zaplatit, protože pořád by to bylo méně, než ta roční šalinkarta.
Já za sebe nevidím nic špatného zvýhodňovat vlastní obyvatele, s tím souhlasím, prostě žít v nějakém městě může mít výhody proti jinému. A jistě, město by mělo dodržovat zákony... ale kdo je dodržuje na 100 %? Jistě, je to město, ale také ho vedou jen lidi, kterým se takový zákon může zdát nesmyslný jako většině lidí (a proto je takový zákon zbytečný). Ten nápad s těma popelnicema se mi zdá zvláštní.


Offline
2824
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
A to je právě ta diskriminace. Fajn, ať to tak platí i pro důchodce. Zaplatíš popelnici -- dostaneš 100% slevu na jízdné po Brně.


Offline
1710
22 led 2006 12:56
Brno
Já bych řekl, že pokud město dotuje MHD ze svého, může si určit, komu ju bude dotovat více, komu méně.
Analogie: Jdu s kamarádem na pivo do hospody. Pivo má pro všechny cenu 30Kč. Já se rozhodnu, že mu dvě koupím ze svého. Musím je koupit celé hospodě?

Nejlogičtější by mi to přišlo řešit přes ty popelnice. Zaplatíš popelnice => dostaneš poukaz na slevu na MHD. Stejně jako byla akce Vodafonu, kdy při koupi určitého tarifu dostal člověk šalinkartu na MHD.


Offline
2824
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
Proč tedy neplatí důchodcovské jízdné zdarma po Brně taky pouze pro občany s trvalým pobytem v Brně? Není to snad ten samý případ? Pokud jedno platí a druhé ne, tak je diskriminace jak vyšitá a snad žádný rozumný soud nemůže rozhodnout jinak.


Offline
1546
06 lis 2009 10:30
Emperror: Když je psán zákon, obvykle je to s nějakým účelem, tedy zákon se snaží něčeho dosáhnout. Obcházení zákona pak dělá dvojí metr. Jednou řekneme, že když to kejhá jako kachna a vypadá to jako kachna, je to asi kachna. Podruhé řekneme, že když to kvičí jako prase a vypadá to jako prase, asi to bude kachna.

Obecně se lidé budou snažit zákonu nějak vyhnout, to je jasné. Ale neměli by to podporovat zástupci veřejné správy.

Cracatit: jo, přesně tak - osobně bych mnohem raději, kdyby byly dotace založeny na činnostech vykonávaných v obcích. Dneska je pro obce výhodnější být rezidenčními oblastmi a to podle mého není dobře. Příjem z podnikání není vysoký, tj. jen málo to obce motivuje k tvorbě dobrého podnikatelského prostředí v obci. Daňová asignace je dle mého názoru administrativně zbytečně náročná věc, ale furt lepší než dnešní stav.

MartinV: Ono to tak je. Těchto příspěvků existují mraky, ale obvykle vídám takové, které jsou opravdu nějaké svázány s obcí a jejími obyvateli. Například příspěvky na odvoz jímky, na odpad určitým skupinám, na stravování dětí nebo důchodců... Je to dost různé, ale jen zřídka se objevuje takováto věc, kdy je částečně dotována služba využívaná širokou aglomerací. Stačí si vzpomenout jakou nevoli vzbudil velmi analogický návrh, kdy se zvažovalo, že budou dálniční známky v Německu platit jen cizinci a zase se hledá metoda, jak to udělat v souladu s právem (například zase vracením přes daně nebo příspěvky)


Offline
Uživatelský avatar

6966
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Ano, to už se dostáváme k výhodám × nevýhodám bydlení ve městě × v jeho okolí. Jiné téma. Přikládám reakci na svůj dotaz:
Zelené Brno na FB píše:
S tímto dilematem se popasoval právní posudek. Ten jednoznačně říká, že obec má právo zvýhodnit například bonusem na své služby ty lidi, kteří zde odvádějí daň z nemovitosti. Tedy jedinou daň, která jde přímo do rozpočtu města, nikoliv státu.
Narážíte asi na obdobnou praxi v Liberci, která dopadla neslavně proto, že město paušálně udělalo dvojí ceny: levnější pro Liberečáky, dražší pro ty ostatní. A ano, to je diskriminace.

...což už se tady de facto zmínilo.


Offline
Uživatelský avatar

1895
01 srp 2006 14:13
Bezkov
Proto se kdysi muselo hlásit i Přechodné bydliště - studenti na kolejích, dělníci na svobodárně atd.
Byl lepší přehled, kdo kde bydlí, tudíž využívá komunální služby např. odvoz odpadu.


Offline
2807
23 říj 2012 11:06
na křížení trolejbusu 25 s devítkou
Souhlasím, že koncepce zákona o rozpočtovém určení daní je zastaralá v tom, že se řídí trvalým bydlištěm, jenže je moc těžké prosadit změnu, vzpomeňte si na dva - tři roky starou kauzu, že Praha a velká města přijdou o xxx milionů ročně a malým obcím stát přidá... lepší by bylo, kdyby větší část daní fungovala jako místní poplatek, plus kdyby šlo určit písemnou volbou, kam půjde třeba třetina rozpočtu dané obce. Když se zeptáte poslanců, zjistíte, jak těžké by bylo prosadit změnu.

_________________________________
Jaro, léto, podzim a zima: nejlepší podnební pás.


Offline
2824
01 črc 2006 22:24
Bedřichovice
Jenže tahle logika bude fungovat u malého města, ne u druhého největšího města v republice, kde denně dojíždí, pracuje a utrácí peníze do kapsy města hromada lidí z blízkého i vzdáleného okolí.


Offline
Uživatelský avatar

573
04 bře 2006 12:01
Starý Lískovec
Já bych v levnějším jízdném pro rezidenty, pokud bude cena navenek stejná, obcházení zákona neviděl. Protože město rozhoduje co poskytne svým občanům, a když to bude příspěvek na šalinkartu, tak bych s tím neměl problém. Jinak pojem obcházení zákona moc rád nemám, protože pro mě je to jen hledání legální cesty jak něčeho dosáhnout. A zrovna tohle je podle mě případ, kde zákon spíš překáží v realizaci vcelku logického systému. Takže ano jednotná cena a jestli město někomu něco proplatí to už nemusí nikoho zajímat.

_________________________________
Vědění je moc, moc je svoboda.


Offline
Uživatelský avatar

3221
14 čer 2004 18:56
blekfild
co se týká levnější šalinkarty pro rezidenty, umím si představit docela jednoduché řešení - při zaplacení ročního poplatku za odpad obdržet dostat poukaz na slevu 670 Kč na nákup roční nepřenosné šalinkarty u DP... Nikdo pak nemusí nic prokazovat

_________________________________
přeprava šotoušů je povolena pouze ve schránkách s nepropustným dnem


Offline
1591
18 led 2009 10:06
mceza píše:
Ja zas nevidim duvod, proc by se meli napriklad u MHD zvyhodnovat lidi vzhledem k trvalemu bydlisti.

Přesně tak, já su Brňák srdcem i duší, bohužel ceny bydlení v Brně mě vyhnaly na venkov. Vyrostl jsem v Brně, vychodil školy v Brně, pracuju v Brně, chodím do hospod a za zábavou v Brně...

_________________________________
Děkujeme, že používáte IDS JMK. Šetříte životní prostředí pro své děti.


Offline
1546
06 lis 2009 10:30
No, řekl bych, že jak to vymysleli, je to právně docela čisté. Pokud dopravní podnik naúčtuje každému tutéž částku, není na tom co rušit. Jen občan pak bude mít možnost zažádat o příspěvek na pokrytí nákladů na cestování, což mu město proplatí. Vše je napasováno v mezích zákona (resp. různých zákonů), ale principiálně je to - alespoň z mého pohledu - jeho obejití.


Offline
Uživatelský avatar

6966
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Jo, smrdí to trochu tím, že už dopředu počítají, že to soudy nedopustí, a tak jim zbude jenom říct: "My jsme se snažili, ale ten hrozný soud to zrušil; proto budete za roční šalinkartu platit pořád skoro 5K."


Offline
1546
06 lis 2009 10:30
Eda: já vím, že těch aplikovaných důvodů je spousta a o jejich hranici se samozřejmě můžeme bavit. Na druhou stranu, soudy v této republice už opakovaně řekly, že různá cena podle bydliště je jednoznačně nepřípustnou diskriminací spotřebitele. A mne doběla vytáčí to, že to někteří zastupitelé stále zkoušejí a hledají takové skulinky v zákoně, aby to prosadili. Takto se dle mého zkrátka veřejná správa chovat za žádných okolností nesmí. Jak pak má mít v takové zemi někdo úctu k zákonu?

Na tu otázku "jak motivovat k přesunu bydliště" bych spíš položil úvahu, zda není v dnešní době rozdělování příjmů obce podle bydliště něčím absolutně zastaralým a překonaným a jestli právě tento systém není to, na co bychom se měli zaměřit.


Offline
Uživatelský avatar

6966
15 dub 2008 16:23
Žlutý kopec
Jezour: nepočítám teď, s čím mohlo přispět město, ale MČ mají dost omezený rozpočet na to, aby jej vydávaly za něco, co by měl platit magistrát. Doprava je tu pro všechny obyvatele.

Mceza: důvod odváděných daní mi přijde docela jasný. A pokud tu někdo bydlí, může tu mít přece i TB.


Offline
Uživatelský avatar

4738
23 dub 2010 00:41
BRONX
Ja zas nevidim duvod, proc by se meli napriklad u MHD zvyhodnovat lidi vzhledem k trvalemu bydlisti.


Offline
1591
18 led 2009 10:06
Tak u důchodců si myslím že je to sleva snad v pořádku, víš kolik je průměrnej důchod? Z toho se dost blbě žije...

_________________________________
Děkujeme, že používáte IDS JMK. Šetříte životní prostředí pro své děti.


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18062 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222 ... 723  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Právě je 28 zář 2024 23:37
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]