Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata



Odpovědět na téma Stránka 58 z 111    Přejít na stránku Předchozí  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 111  Další
Autor Zpráva
Offline
176
01 lis 2010 18:43
Brno-Líšeň
Mám prekérní situaci. Nedokážu si pořád zapamatovat jednu věc. Pokud jedu vlakem/busem přes zónu, ve které nezastavuje, počítá se taky do celkových zón? Zítra totiž jedu z Líšně do Krumvíře autobusem a jedu a-78 na Hanáckou, kde přesednu na a-109. Ta jede dohromady přes 4 zóny, ale v Borkovanech (zóna 630) nezastavuje. Mám šalinkartu pro 100+101. Stačí mi, když si koupím 3 zónovou jízdenku nebo potřebuju 4 zóny? Díky za odpověď.


Offline
313
21 dub 2009 20:30
Z důvěryhodných zdrojů agentury JPP se mi doneslo, že na čipovky můžeme v klidu a míru zapomenout. Důvody stará Blažková nevěděla.


Offline
1710
22 led 2006 12:56
Brno
Jak to vypadá s čipovkama místo papírových šalinkaret? Slibovali, že možná už koncem roku 2012, máme nový rok a pořád se nic neděje a ticho po pěšině.


Offline
Uživatelský avatar

2572
05 úno 2007 18:12
Malečkův rajón
Tak nakonec to zas tak komplikované nebylo. S kamarádkou jsme přinesli potvrzení od policie, pokladní si to prostudovala a dala nám formulář. Nakonec ten přesný čas nebyl zas tak problém, ukázalo se, že lze uvést i jen dobu přibližnou. A přepážku si kamarádka taky pamatovala, takže to snad bude brzy nalezeno :)

_________________________________
Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian

Můj nový web o severním okolí Brna


Offline
140
11 pro 2011 18:53
U ČD je to trochu komplikovanější, jelikož nemají databázi jako DP. Proto je nutné sdělit den, čas a přepážku, u které byl kupón zakoupen (takže takové ty běžné informace, které všichni drží celý rok v hlavě). Dále je nutné potvrzení od PČR o odcizení kupónu (ale to i u DP) a jelikož jsou ČD trochu byrokratickou společností, je ještě potřeba vyplnit písemnou žádost. Žádost je pak odeslána na posouzení na Kounicovu a teprve poté mohou Vaší žádosti vyhovět.


Offline
Uživatelský avatar

2572
05 úno 2007 18:12
Malečkův rajón
Má někdo zkušenosti s požadavkem na vydání duplikátu tříměsíčního kupónu, který byl zakoupen u ČD, ale byl majiteli odcizen? Můj táta povídal, že s tím ČD dělaly nějaké obstrukce, ale DPMB to zvládl v pohodě...

_________________________________
Mrtvole je naprosto fuk, kdo tu válku nakonec vyhraje! - Yossarian Yossarian

Můj nový web o severním okolí Brna


Offline
Uživatelský avatar

1634
10 čer 2006 20:45
Brno
Já si univerzálky fest hlídám, když se náhodou dostanu na IDS JMK a kupodivu zatím žádnej problém nebyl :mrgreen:

_________________________________
Připravte si prosím jízdenky a průkazy na slevu!


Offline
140
11 pro 2011 18:53
Revizory neškolit, pak by nebylo možné jezdit celý rok za 156 Kč :D


Offline
1110
21 zář 2009 15:23
Bohužel revizoři DPmB mají u univerzálek zřejmě stejný problém. Někdo jim asi někdy řekl, co musí být v Brně cvaknuto, ale už jsem slyšel otázku: Proč máte cvaknuté až šesté pole, to je nesmysl! ...


Offline
9986
15 led 2005 23:41
V případě univerzálky by uznali kde co, ještě jsem nepotkal revizora, který by to nějak zkoumal - v mém případě až na jednoho všichni, jakmile uviděli univerzálku, prchali o cestujícího dále. Možná by nebylo na škodu lepší proškolení na tento druh jízdenek, a to nejen pro revizory, ale i pro řidiče. Předpokládám, že nějaké školení je, zdá se mi ale nedostatečné (a nebo na to jen kašlou).


Offline
Uživatelský avatar

1082
22 pro 2008 22:51
PoŠuKov, 2. část
Fantomas: To stejné se mi už taky stalo několikrát. Taky jsem to vždycky označil znovu na "správném políčku". Věřím, že revizor by to bez problémů pochopil. Pokud bych to neoznačil ještě jednou, těžko argumentovat tím, že se to cvaklo špatně.


Offline
Uživatelský avatar

1342
17 črc 2010 21:41
Krno
Jen taková kuriozita, zajímalo by mě, jak by na to asi reagoval revizor.

Dneska jsem si chtěl v šalině označit třetí volné pole na univerzálce (v tomto případě pole 12), tak to ohnu za 12. polem, strkám do označovače a teď pořád nic, říkám si, že už jsem nějak hluboko, najednou *cvak*, vytáhnu jízdenku a co nevidím, jízdenka je označená přesně na políčku 11. Tak a co teď, že. Tak jsem šel k druhému označovači a označil teď už úspěšně i pole 12.

Tak jsem přemýšlel, jestli bych to revizorovi vysvětlil, že to nebylo mojí vinou (později jsem přestupoval, takže by vada označovače ani nešla demonstrovat) a že čas označení obou polí je stejný (resp. se mezitím jen překlopila minuta), takže je snad jasné, jak to bylo zamýšleno (v podstatě se jedná o podobnou situaci, jako když označuji dvě univerzálky, pokud je na první už málo volných polí), i když podle striktního výkladu tarifu je taková jízdenka k ničemu...

_________________________________
Ano, jsem to já, Fantomas...


Offline
Uživatelský avatar

6348
11 říj 2005 14:03
Brno - Kohoutovice
Stačí si přečíst toto: http://www.idsjmk.cz/kombinace.aspx

Při cestě do Hodonína vlakem přes Břeclav se nepočítá zóna 575, jak je naznačeno i v mapě linek IDS JMK.

_________________________________
Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí!
Karel Čapek


Offline
1
21 lis 2012 23:26
Dobrý ráda bych věděla jak to teda je stou IDSJMK studentskou jízdenkou, jelikož nedávno jste mi řekli, že když mám šalinkartu tak cvakám z Hodonína do Brna a naopak 9 políčko je to stále pravda? Protože kamarád jel vlakem kde platí IDS studentská a řekl mu revizor že to má byt 10pole a já asi před měsíce potkala revizora taky a ten mi řekl 9 pole. Mohly byste mi to prosím vás objasnit jak to tedy je a proč každý říká něco jiného? Zda to na vlak rychlík s IDSJMK platí jinak než na autobus a taky by mne zajímalo kolik se cvaká u Hovorany-Brno když je téže šalinkarta zda stále platí 7-mé pole., předem děkuji za odpověď.
Začínám mít v tom vážně chaos jak každý říká něco jiného tak se ptám zde jak to tedy je pro ten Hodonín-Brno a pro Hovorany-Brno.


Offline
7198
27 úno 2010 07:40
Zlaťák: Tak to samozřejmě ano, nenapadlo mě, že tu budeme až tak slovíčkařit.


Offline
1710
22 led 2006 12:56
Brno
Robert píše:
Na to bohužel Vyhláška č. 37 České národní banky ze dne 21. února 1994 nepamatuje, ale zatímco ty nesmíš vrátit více než 10 mincí stejné hodnoty, přijmout musíš minci či bankovku hodnoty jakékoli. Nemusíš opět přijmout více jak 10 stejných mincí.
Moc pěkně je to popsáno v tomto článku:
http://finance.idnes.cz/s-hrsti-plnou-m ... 2_bank_bab


Proč bys nesměl vrátit víc než deset mincí stejné nominální hodnoty? Samozřejmě můžeš, ale druhá strana to nemusí přijmout.


Offline
1546
06 lis 2009 10:30
V tomto případě je samozřejmě analogia legis vyloučena, jak tu bylo již zmíněno. Z obecného hlediska platí povinnost přijmout vše a vždy. Zákon jen vyjmenovává specifické výjimky, ve kterých je možné odmítnout. Pokud zde tato výjimka uvedena není, pak ji není možno aplikovat. To není mezera v zákoně, zde jde o naprosto explicitní ustanovení.

Pokud prozatím není judikatura, je fajn občas nahlédnout do důvodových zpráv k zákonům. zde je explicitně psáno, že "Dále je nutno toto ustanovení vykládat v tom smyslu, že prodejce nesmí, na rozdíl od mincí, kde je kvantitativní limit pro příjem stanoven, odmítnout platbu realizovanou prostřednictvím většího množství bankovek s nižší nominální hodnotou."

Mimochodem, je zde i uvedeno, že z onoho ustanovení nelze automaticky dovozovat povinnost přijímat jakékoliv bankovky, jde-li o zvlášť hrubý nepoměr částky a nominálu, ale osobně bych s tímto výkladem byl velmi velmi opatrný.


Naposledy upravil marecek.00 dne 23 říj 2012 19:23, celkově upraveno 1

Offline
3342
21 led 2011 14:19
Ale to není pravda, protože je povinen je přijmout vždy, pokud není oprávněn je odmítnout. A kdy je oprávněn, to je vcelku jasně vyjmenováno, a pokud to není zmíněno, pak oprávněn prostě není.

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
2736
23 říj 2012 11:06
na křížení trolejbusu 25 s devítkou
Pozor, nebavíme se o čemkoli jiném. Je tam padesát mincí, není tam stanovená jejich hodnota, takže to může být třeba padesát padesátikorun a co potom s bankovkami? Zákon o nich mlčí, tedy nezakazuje odmítnout pětitisícovku, když za ni prostě nemám dost bankovek zpátky. Je fakt, že někdy se vyznat v zákonech je problém, ale pokud se jedná o soukromé vztahy, platí zásada, co není zakázáno, je povoleno.
Robert píše:
V odstavci 1 je psáno: Každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince bez omezení, ledaže je oprávněn jejich příjem odmítnout, a v dalších bodech jsou přímo vyjmenované případy, kdy člověk odmítnout může, a zde je výslovně uvedeno 50 mincí. Nepředpokládal bych tedy, že se to může vztahovat na cokoli jiného.

_________________________________
Jaro, léto, podzim a zima: nejlepší podnební pás.


Offline
7198
27 úno 2010 07:40
V odstavci 1 je psáno: Každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince bez omezení, ledaže je oprávněn jejich příjem odmítnout, a v dalších bodech jsou přímo vyjmenované případy, kdy člověk odmítnout může, a zde je výslovně uvedeno 50 mincí. Nepředpokládal bych tedy, že se to může vztahovat na cokoli jiného.


Offline
3342
21 led 2011 14:19
Cracatit: Asi nechápu české právo, ale mohu se zeptat, jak z věty:
Citace:
(2) Příjem tuzemských bankovek nebo mincí může odmítnout
...
c) každý s výjimkou České národní banky a úvěrové instituce provádějící pokladní operace, jestliže se jedná o více než 50 tuzemských mincí v jedné platbě.


vyplývá možnost odmítnutí jakékoliv bankovky či jakákoliv díra? Nějak mě nenapadá, jak to specifikovat lépe.

_________________________________
Definitivně možná.


Offline
2736
23 říj 2012 11:06
na křížení trolejbusu 25 s devítkou
Nikoli zákon 136/2001 Sb, ale 136/2011 Sb. ze dne 27. 4. 2011, ustanovení jsem sem už psal, § 5 odstavec 2 písmeno c), tady se píše o těch mincích, že jich nesmí být víc jak padesát v jedné platbě, tedy nadměrný počet a s bankovkou to lze udělat analogicky, přestože o hodnotě zákon mlčí, vůbec bych se tohoto výkladu nebál. Jsem student práv a už jsem se setkal s horšími potížemi/díramyi v zákonech.

_________________________________
Jaro, léto, podzim a zima: nejlepší podnební pás.


Offline
Uživatelský avatar

6607
21 pro 2005 17:01
Zákon 136/2001 Sb.

Kde je v něm něco o tom, že se nemusí přijmout pětistovka?


Offline
2736
23 říj 2012 11:06
na křížení trolejbusu 25 s devítkou
Ano, jak se tu již psalo, určitě je možný plzeňský postup s účtenkou/bločkem od řidiče, když ten nemá dostatek hotovosti, on jí ani dostatek mít nemusí a už vůbec nemusí přijímat větší hotovost než padesát mincí nebo i tu pětitisícovku by nemusel přijmout, reguluje to zákon o mincích a bankovkách, který nahradil předchozí vyhlášku ČNB v roce 2011 a tento zákon v § 5 až 11 reguluje oběh mincí a bankovek.
Robert píše:
Že minimálně povinnost brát vše s výjimkou více jak desíti kusů stejných mincí platí, vím jistě, potvrdil mi to i kamarád, který toto často řeší jakožto inspektor ČOIky.

_________________________________
Jaro, léto, podzim a zima: nejlepší podnební pás.


Offline
7198
27 úno 2010 07:40
Že minimálně povinnost brát vše s výjimkou více jak desíti kusů stejných mincí platí, vím jistě, potvrdil mi to i kamarád, který toto často řeší jakožto inspektor ČOIky.


Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2769 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 111  Další

Nepřečtené příspěvky | Zobrazit aktivní témata


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron
Právě je 05 črc 2024 01:56
Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Fórum běží na systému phpBB
Pro BMHD.cz vytvořil mceza | © 2011-12 [mceza.com]